Jeśli zastanawialiście się nad tym, jak ciąć plexi lub inne materiały sztuczne i nie wiecie jak się za to zabrać, na pewno ten artykuł będzie Wam pomocny. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej i rozwiać wszystkie wątpliwości. Tym samym głęboko wierzymy, że cięcie plexi nigdy więcej nie będzie Wam już sprawiało żadnych problemów.

Folia ochronna

Zanim zaczniecie ciąć plexi, musicie pamiętać o tym, aby z tego materiału nie odrywać folii ochronnej. Najlepiej jest ją zostawić do zakończenia prac z tym materiałem. Pozwoli to nie tylko uniknąć uszkodzeń, ale także i zabrudzenia. Poza tym uważać trzeba na amoniak, który również może uszkodzić powierzchnię plexi. Do jej czyszczenia najlepiej jest więc używać zwykłych detergentów lub środków zalecanych przez producenta.

Sprzęt

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, a więc sprzętu, którym będziemy ciąć plexi. Możliwości jest tu naprawdę sporo, a więc każdy powinien znaleźć sprzęt, którym przetnie powierzchnię plexi.

Najlepiej jest do tego wykorzystać piłę tarczową. Wówczas przycięcie plexi będzie najprostsze. Co ważniejsze dzięki takiej pile możemy bez problemu przeciąć również grubsze płyty. Ważne jest tylko odpowiednie przymocowanie materiału oraz ustawienie obrotów. Te powinny być maksymalne, a więc ustawione na około osiem tysięcy obrotów na minutę.

Poza piłą tarczową wykorzystać można do tego również wyrzynarkę. W tym przypadku do wyboru mamy duży wybór ostrzy. Trzeba jednak pamiętać, że efekt końcowy w wielkim stopniu zależy tu od jakości sprzętu i jego ustawień. Poza tym cienkie płyty przeciąć możecie również nożami Olfa.

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *